Tool # QBT4-200750-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT4-200750-PCD
tool-details-QBT4-200750-PCD
tool-details-QBT4-200750-PCD
TOOL # QBT4-200750-PCD
  • Head Width: 0.2000"
  • Minimum Bore Diameter: 0.2160"
  • Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0300"
see more dimensions
  • Tool #: QBT4-200750-PCD
  • Quantity Available: 13
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.2000"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0300"
  • Length From Holder 0.853"
  • Centerline Offset 0.0750"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.00" (2)