Tool # QBT4-230500-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT4-230500-PCD
tool-details-QBT4-230500-PCD
tool-details-QBT4-230500-PCD
TOOL # QBT4-230500-PCD
  • Head Width: 0.2300"
  • Minimum Bore Diameter: 0.2500" (1/4)
  • Maximum Bore Depth: 0.500" (1/2)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0400"
see more dimensions
  • Tool #: QBT4-230500-PCD
  • Quantity Available: 13
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.2300"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0400"
  • Length From Holder 0.853"
  • Centerline Offset 0.0738"
  • Shank Diameter 0.3125" (5/16)
  • Overall Length 2.00" (2)