Tool # QBT4-3601000-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.3600"
- Minimum Bore Diameter: 0.3800"
- Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
- Corner Radius: 0.004"
- Projection: 0.0500"
- Tool #: QBT4-3601000-PCD
- Quantity Available: 0
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.3600"
- Corner Radius 0.004"
- Projection 0.0500"
- Length From Holder 1.353"
- Centerline Offset 0.1725"
- Shank Diameter 0.3750" (3/8)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)