Tool # QFR-025-12X
Quick Change - Grooving Tools - Full Radius, Quick Change - Grooving Tools
tool-details-QFR-025-12X
tool-details-QFR-025-12X
tool-details-QFR-025-12X
TOOL # QFR-025-12X
  • Tooth Width: 0.0250"
  • Radius: 0.0125"
  • Head Width: 0.2450"
  • Minimum Bore Diameter: 0.2670"
  • Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
see more dimensions
  • Tool #: QFR-025-12X
  • Quantity Available: 12
TOOL DIMENSIONS
  • Tooth Width 0.0250"
  • Radius 0.0125"
  • Head Width 0.2450"
  • Projection 0.0500"
  • Length From Holder 0.853"
  • Centerline Offset 0.1200"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.00" (2)