Tool # QFR-030-12X
Quick Change - Grooving Tools - Full Radius, Quick Change - Grooving Tools
- Tooth Width: 0.0300"
- Radius: 0.0150" (1/64)
- Head Width: 0.2450"
- Minimum Bore Diameter: 0.2670"
- Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
- Tool #: QFR-030-12X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Tooth Width 0.0300"
- Radius 0.0150" (1/64)
- Head Width 0.2450"
- Projection 0.0500"
- Length From Holder 0.853"
- Centerline Offset 0.1200"
- Shank Diameter 0.2500" (1/4)
- Overall Length 2.00" (2)