Tool # QMBB-045250
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - Sharp - Miniature, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QMBB-045250
tool-details-QMBB-045250
tool-details-QMBB-045250
TOOL # QMBB-045250
  • Head Width: 0.0405"
  • Rotational Min. Bore Dia.: 0.045"
  • Maximum Bore Depth: 0.250" (1/4)
  • Projection: 0.0045"
  • Length From Holder: 0.590"
see more dimensions
  • Tool #: QMBB-045250
  • Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0405"
  • Projection 0.0045"
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset 0.0225"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)