Tool # QPR8-2001000
Quick Change - Profiling Tools - Radial Profiling, Quick Change - Profiling Tools
tool-details-QPR8-2001000
tool-details-QPR8-2001000
tool-details-QPR8-2001000
TOOL # QPR8-2001000
  • Head Width: 0.2000"
  • Minimum Bore Diameter: 0.2180" (7/32)
  • Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
  • Radius: 0.008"
  • Projection: 0.0800"
see more dimensions
  • Tool #: QPR8-2001000
  • Quantity Available: 14
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.2000"
  • Radius 0.008"
  • Projection 0.0800"
  • Length From Holder 1.353"
  • Centerline Offset 0.0750"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)